Schorzenia i objawy związane z bólem głowy
Migrenowe bóle głowy – objawy i przyczyny schorzenia
Objawy migreny :
– zwykle jednostronny, silny ból głowy (który pacjenci zazwyczaj lokalizują w okolicy za okiem, w obrębie skroni i czoła), utrzymujący się od 4 do 72 godzin, jest on pulsujący i zwykle ma charakter rozpierający
– nudności
– wymioty
– nadwrażliwość na różne bodźce (głównie na światło, zapachy oraz dźwięk).
Poszukując źródła migrenowych bólów głowy zaleca się takie badania jak rezonans magnetyczny głowy, tomografia komputerowa głowy, doppler tętnic szyjnych i kręgowych, RTG kręgosłupa szyjnego, badania poziomu hormonów tarczycy i wiele innych.
Tylko wykwalifikowany i doświadczony fizjoterapeuta potrafi zebrać wszystkie wyniki i na ich podstawie postawić słuszną diagnozę.
Próby wysiłkowe, testy kontrolne narządu ruchu, poszukiwanie miejsc aktywnych bólowo to kolejny krok, który ma przybliżyć fizjoterapeutę do źródła bólu.
Poszukiwana jest zależność pomiędzy napięciem mięśniowym obręczy barkowej a potylicą, napięciem potylicy a stawem skroniowo-żuchwowym, napięciem mięśni międzyżebrowych a kręgami szyjnymi i wiele innych.
Przy migrenie testowane są:
– staw skroniowo-żuchwowy
– mięśnie żuchwy
– mięśnie mimiczne
– mięśnie potyliczne
– kręgi szyjne
– mięśnie obręczy barkowej
– mięśnie prostownika kręgosłupa
– kręgi piersiowe
– żebra
– mięśnie międzyżebrowe
– kręgi lędźwiowe
– więzadła dna miednicy
– mięśnie pośladkowe
– staw krzyżowo-biodrowy.
Profilaktyka w napadach migreny opiera się na:
– regularnych wizytach u fizjoterapeuty
– nauce wprowadzania ciało i umysł w głęboki relaks
– zrezygnowaniu z alkoholu
– regularnym trybie życia
– odpowiednia dieta, uprawianie aktywności fizycznej, duża ilość spacerów
– unikaniu spożywania zbyt obfitych posiłków i dużej ilości płynów, szczególnie późnym wieczorem.
Leczenie migrenowych bólów głowy to skomplikowany i bardzo indywidualny proces rehabilitacyjny. Sama diagnostyka migren wymaga skrupulatnego analizowania struktur anatomicznych, a także oceniania dysfunkcji narządu ruchu w odniesieniu do aktualnych fizjologicznych norm Światowej Organizacji Zdrowia.
Nie można jednoznacznie ocenić w jaki sposób prowadzony będzie plan fizjoterapii. Jedyne czego możemy być pewni to zastosowanie wielu małoinwazyjnych metod manualnych w obrębie twarzoczaszki, szyi i ramion.
Zatokowe bóle głowy – objawy i przyczyny schorzenia
Problemy z bólem głowy są bardzo powszechne. Przyczyn tej „popularnej” dolegliwości może być wiele, ale jeśli winne są temu zatoki, to problem jest poważny.
Przewlekłe zapalenie zatok i kilkumiesięczne bóle głowy, stany ropne czy zakrzepica zatok żylnych to tylko niektóre z powikłań nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego zapalenia zatok. Problemów można jednak uniknąć.
Objawy zapalenia zatok:
– zatkany nos
– bolesność uciskowa twarzy
Wszystkie te objawy mogą być mylone z innymi schorzeniami w obrębie głowy. Niektóre z nich mogą wskazywać na „migreny” inne zaś na problemy neurologiczne, jeszcze inne na schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie lecz się sam i wybierz się do lekarza specjalisty – laryngologa i zacznij od diagnostyki.
Na pewno potrzebna będzie tomografia lub rtg zatok. To jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy proces zapalny zatok. W przypadku potwierdzenia się wstępnej diagnozy lekarz wprowadzi leczenie farmakologiczne. Następny krokiem powinna być wizyta u fizjoterapeuty. Niejednokrotnie okazuje się, że powstawanie stanów zapalnych zatok to proces wielomiesięczny związany z trybem życia, brakiem odpowiedniej ilości „zdrowego” ruchu, nieprawidłowym odżywianiem.
Fizjoterapeuta ocenia powyższe czynniki ryzyka, analizuje je pod kątem patofizjologii zatok i narządu ruch i ostatecznie wskazuje odpowiedni spersonalizowany proces zapobiegania kolejnym nawrotom choroby.
Leczenie migrenowych lub zatokowych bólów głowy to skomplikowany i bardzo indywidualny proces rehabilitacyjny.
Sama diagnostyka powyższych schorzeń wymaga skrupulatnego analizowania struktur anatomicznych, a także oceniania dysfunkcji narządu ruchu w odniesieniu do aktualnych fizjologicznych norm Światowej Organizacji Zdrowia.
Nie można jednoznacznie ocenić w jaki sposób prowadzony będzie plan fizjoterapii. Jedyne czego możemy być pewni to zastosowanie wielu małoinwazyjnych metod manualnych w obrębie twarzoczaszki, szyi i ramion.
Niektóre z metod leczenia migren to :
– mobilizacja uciskowa (rozluźnianie przyczepów mięśniowych)
– trakcje stawowe (oddalanie od siebie powierzchni stawowych)
– masaż punktowy
– ćwiczenia lecznicze.