Najczęściej leczone schorzenia nadgarstka – przyczyny i objawy ich występowania

Przyczyn bólów nadgarstka może być wiele, ponieważ jest on zbudowany z drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów, stanowiących delikatną strukturę. Należą do nich przede wszystkim przeciążenia i urazy tj. złamania i zwichnięcia.

Stosunkowo często są to także stany zapalne i zwyrodnienia. Dolegliwości bólowe nadgarstka mogą pojawiać się przy zginaniu lub obracaniu dłoni np. podczas podpierania się całą dłonią o podłogę w pozycji siedzącej.

Zmiany zachodzące w obrębie nadgarstka mogą promieniować do palców, łokcia, barku czy kręgosłupa szyjnego. Niezbędne jest wykluczenie innych przyczyn niż sam nadgarstek poprzez wykonanie rtg lub rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wśród wielu schorzeń nadgarstka najczęstszymi z nich są:

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym dochodzi do nadmiernego ucisku na nerw pośrodkowy. Jest to nerw w nadgarstku, który umożliwia czucie i ruch części dłoni, w tym m.in. palca wskazującego, środkowego i części palca serdecznego.

Objawy wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka:

– nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego

– mrowienie, drętwienie

– osłabienie mięśni

Niestabilność stawu promieniowo-łokciowego dalszego

Staw promieniowo- łokciowy dalszy jest to połączenie między kośćmi przedramienia obok nadgarstka. Jego uraz objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi podczas odwracania i nawracania przedramienia, zlokalizowanymi po stronie bocznej nadgarstka.

Zapalenie nadgarstka

Najczęstszą przyczyną zapalenia stawów ręki i nadgarstka jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Pierwszymi objawami są większe zmęczenie, osłabienie, brak apetytu i podwyższona temperatura. Stan zapalny stawu powoduje obrzęki, ból i stwardnienie. Skóra nad stawem jest cieplejsza, a jeśli zapalenie stawu i nadgarstka trwa dłużej, prowadzi do uszkodzenia chrząstki i kości.
Przyczyną powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów jest upośledzenie systemu immunologicznego. Choroba wpływa na życie pacjenta, uniemożliwia normalne codzienne czynności.

Czynnikami ryzyka wywołania zapalenia nadgarstka są:

– nadwaga i otyłość
– zranienia
– przeciążanie stawów nieodpowiednim, powtarzalnym ruchem.

Postępowanie lecznicze w schorzeniach nadgarstka zależne jest od tego jak długo trwa proces choroby.

Pierwsze zmiany stawowe lub mięśniowe należy łagodzić zabiegami z zakresu terapii manualnej:

– mobilizacje uciskowe
– trakcje stawowe
– igłoterapia
kinezyterapia.

Chroniczne stany bólowe predysponują do włączenia leczenia farmakologicznego. Niezbędna jest wówczas wizyta u reumatologa lub ortopedy.