Fizjoterapia manualna

Terapia manualna holistyczna to zabieg z dziedziny technik terapii manualnej, stosujący bodźce mechaniczne terapeuty.
Zabiegi z zakresu terapii manualnej dzielimy na dwa obszary – mobilizację tkanek miękkich i mobilizację stawów.

Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacje tkanek miękkich są “lżejszą” odmianą szkoły terapii manualnej. Służą przede wszystkim przywróceniu fizjologicznej ruchomości stawów, zmniejszonej na skutek nadmiernych napięć, które prowadzą do różnego rodzaju dysfunkcji, osłabienia, skrócenia, zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności struktur.
Techniki te polegają głównie na pracy w obrębie tzw. tkanek miękkich: skóry, powięzi powierzchownej i głębokiej, ścięgien, więzadeł, okostnej.

Techniki mobilizacji tkanek miękkich:

– mobilizacje uciskowe punktów spustowych
– fizjoterapeuta wywiera nacisk na punkty spustowe palcem i utrzymuje go przez kilka sekund wywołując chwilowe niedokrwienie. Po zwolnieniu nacisku następuje efekt przekrwienia które powoduje lepsze odżywienie tkanki i jej rozluźnienie.
– mobilizacje mięśniowo- powięziowe – jest to zbiór technik tj. energizacji mięśni, rozluźnianie mięśniowo- powięziowe, techniki aktywnego rozluźniania, oraz ocenia się zaburzenia dysbalansu mięśniowo
– powięziowego pacjenta i przywraca się równowagę mięśniowo- powięziową.

Mobilizacja stawów

Mobilizacja stawów wykonywana jest na kręgosłupie tj. kręgach odpowiedniego odcinka, w którym występują objawy bólowe lub z którego promieniują dolegliwości oddziaływujące na inny narząd ruchu.
Tego typu zabieg jest ostatecznością w leczeniu narządu ruchu, dlatego zaczynamy od prostszych i czasem efektywniejszych metod rehabilitacji jak mobilizacja uciskowa.

 

Wśród technik które przyczyniają się do przywrócenia prawidłowej ruchomości stawowej, szczególnie w zakresie tzw. gry stawowej szczególne miejsce zajmują techniki mobilizacji stawów.

Techniki mobilizacji stawów:

1) Mobilizacje bierne – polegają na pasywnym wykonywaniu ruchów ślizgowych lub trakcyjnych w obrębie stawów. Celem jest usunięcie przyczyny zablokowania oraz przywrócenie pełnego zakresu ruchów biernych. Terapeuta używając odpowiedniej techniki wykonuje ruch przesuwania względem siebie powierzchni stawowych.

• Mobilizacje ślizgowe – rozwieranie powierzchni stawowych. Mobilizacje wykonuje się w kierunku zablokowanego ruchu stopniowo przekraczając jego barierę. Przy ograniczeniu ruchomości kości o wypukłej powierzchni stawowej kierunek ślizgu jest przeciwny do kierunku ograniczenia ruchu. W przypadku wklęsłej powierzchni stawowej kierunek mobilizacji ślizgowej jest taki sam jak kierunek ruchu.

• Trakcje – to zabiegi polegające na oddalaniu od siebie kości tworzących staw. Zabieg jest wykonywany przy użyciu siły terapeuty, przy biernej postawie pacjenta.

2) Mobilizacje czynne stawów – są to zabiegi wykonywane przy użyciu siły mięśni pacjenta. Stosowane techniki wykorzystują się różne rodzaje napięcia mięśniowego: izometryczne, izotoniczne.