Celnie trafia w silny ból Igłoterapia sucha, zwana również suchym igłowaniem to zabieg dzięki któremu docieramy do tkanek położonych głęboko: więzadła, torebki stawowej oraz okostnej.
Igłoterapia stosowana jest u pacjentów z przewlekłym i ostrym bólem w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych.
Ich przyczyną są przeciążenia układu ruchu, ale także stres, napięcie emocjonalne, czy niedobór witamin. Igłoterapia sucha znajduje również zastosowanie w leczeniu schorzeń, takich jak np.: łokieć tenisisty lub łokieć golfisty, kolano biegacza, bóle ścięgna Achillesa, blizny pourazowe.
Fizjoterapeuta przed wbiciem igły przeprowadza dokładne badanie palpacyjne, dzięki któremu lokalizuje napięte pasma o zwiększonej wrażliwości na nacisk. Gdy już znajdzie odpowiedni punkt spustowy, wbija w niego sterylną igłę. Wbicie igły wywołuję chwilowy ból i spięcie mięśnia, a następnie po kilku sekundach wtórnie następuje rozkurcz mięśnia i pobliskich struktur.
Suche igłowanie jest najbardziej skuteczne w leczeniu zachowawczym w obrębie tkanek miękkich, gdy terapia manualna jest niemożliwa do wykonania ze względu na nadmierny ból i tkliwość. Obecnie igłoterapia sucha uważana jest za najlepszą metodę w walce z bólem – już po kilku zabiegach, pacjent może odczuwać zmniejszenie dolegliwości bólowej, a nawet mogą one ustąpić całkowicie.